Mine tagasi Privaatpostitus: Kooli ajalugu

Kes on Helen Keller?

Helen Adams Keller (27. juuni 1880 Tuscumbia, Alabama – 1. juuni 1968) oli pimekurt ameerika kirjanik ja ühiskonnategelane. Ta sündis kapten Arthur H. Kelleri ja Kate Adams Kelleri, kes oli Robert E. Lee teine nõbu, peres. Kellerite juured ulatusid Saksamaale. Sündides ei olnud Helen pime ega kurt. 19-kuuselt jäi ta raske haiguse tõttu pimedaks ja kurdiks, pisut hiljem kaotas ka kõnevõime.

Seitsmeaastaselt oli ta leiutanud üle 60 erineva märgi, millega sai kontakteeruda oma perega. Aastal 1886 luges Heleni ema Charles Dickensi kirjutatud märkmeid, kus räägiti pimedast lapsest Laura Bridgmanist – loetu inspireeris Kate’i, et rääkida Baltimore’i spetsialistidega, kelle soovitusel Heleniga tegelema Alexander Graham Bell, kes tollal tegeles just kurtide lastega. Bell omakorda soovitas perel viia Helen Perkinsi Pimedate Instituuti, kus Helen ka oma õpinguid alustas. Heleni õpetajaks hakkas 20-aastane Anne Sullivan. Nende lähedane sõprus kestis 49 aastat.
Keller ja Sullivan reisisid 39 riigis, lemmikpaik oli Jaapan.

6-aastaselt hakkas ta saama eriõpetust. Tüdruk oli väga õppimisaldis. Esmalt õppis ta selgeks sõnad, seejärel tähed ja sõrmendid. Ta õppis lugema teksti teise inimese huultelt neid katsudes. Seejärel õppis ta ka rääkima.

Helen Keller külastas Bostonis asuvat Perkinsi Pimedate Instituuti, õppis New Yorki kurtide koolis ja koos nägijate ning kuuljatega Cambridge’i Noorte Daamide Koolis. Aastail 1900-1904 õppis ta Radcliffi kolledzis, mille ta ka lõpetas. Lisaks inglise keelele valdas Helen Keller ka prantsuse ja saksa keelt. Ta kirjutas oma elust mitu jutustust. Tuntuim neist on “Minu elu lugu” (1902). Eesti keelde tõlgituna ilmus see 1995-ndal aastal.

Heleni õpingud jätkusid New Yorki kurtide koolis, hiljem õppis ta koos normaalsete tüdrukutega Cambridge’i Noorte Daamide Koolis. Aastatel 1900–1904 Radcliffi kolledžis. Õpingute järel valdas Helen peale emakeele ka prantsuse ja saksa keelt.

Helen kirjutas mitu autobiograafilist teost.
1902 “Minu elu” (eesti k. 1995)
1903 “Optimism”
1938 “Päevik”

EstoniaUSA